Translate

Szukaj na tym blogu

czwartek, 30 maja 2013

Rozstępy, odwieczny problem kobiet.

 Co to?

Rozstępy to wrzecionowate pasma na skórze. Powstają najczęściej na skutek nagłego przyrostu masy, niezależnie od tego czy jest to tkanka tłuszczowa czy mięśniowa. Bardzo często rozstępy pojawiają się też w czasie ciąży i karmienia piersią


Przyczyny ?

 Na powstanie rozstępów mają wpływ różne czynniki. Generalnie można je podzielić na te którym łatwo przeciwdziałać i te, z którymi jest już dużo trudniej walczyć. Do pierwszej grupy zaliczyć należy źródło mechaniczne, czyli pojawienie się rozstępów na skutek rozpychającej siły działającej na skórę od wewnątrz (przyrost mięśni, ciąża). Włókna skóry, niemające odpowiedniej sprężystości, pękają, powstają rozstępy. Zależne od nas są również niekiedy czynniki hormonalne (mowa tu o przypadkach stosowania hormonalnej antykoncepcji przez kobiety lub środków anabolicznych przez mężczyzn), które poprzez swoje działanie zwiększają w naszym organizmie ilość kortyzolu (produkowanego przez nadnercza) i w ten sposób powodują wyżej opisane skutki. Rozstępy, które powstają na skutek zażywania leków hormonalnych - steroidów powodują powstawanie na skórze szerszych i dłuższych śladów w różnych, nawet dość nietypowych miejscach - na szyi, twarzy. Ta sama zasada odnosi się również do innej sytuacji - chorób, dla których charakterystyczna jest nadmierna synteza hormonów sterydowych. Są również przyczyny, na które nie mamy wpływu, których nie możemy wyeliminować. Mowa tutaj oczywiście o źródłach genetycznych. Problem tego typu dotyka zwłaszcza kobiet, które obdarzone delikatną skórą, cieńszą niż to jest w przypadku innych osób, są niezwykle podatne na pojawienie się rozstępów


Uwaga :

Ważne jest aby na rozstępy działać maksymalnie szybko, na ile jest to możliwe. W początkowej fazie rozstępy pojawiające się na skórze są czerwone lub lekko sine. Jeśli tylko zauważysz pierwsze oznaki powstawania rozstępów lub znajdujesz się w sytuacji sprzyjających ich tworzeniu (chudniecie i tycie, ciąża) powinnaś regularnie masować ciało stosując oliwki, olejki, lub dostępne w drogeriach balsamy lub kremy przeciw rozstępom. Twój kosmetyk na rozstępy powinien zawierać: ekstrakty z Centella asiatica (źródło fitoestrogenów pobudzających syntezę kolagenu), wyciągi z soi (działanie antyutleniające, przeciwzapalne, pobudzające fibroblasty), związki krzemu kwas mlekowy i witaminy A, C, E.

POLECAM


 Inne metody to:

Leczenie farmakologiczne – retinoidy
Dermabrazja – ścieranie skóry wirującą głowicą aparatu pokrytą drobnymi i ostrymi elementami ścierającymi powierzchnię skóry.
Lasery – barwnikowy, miedziowy, CO2 - zabieg polega na złuszczaniu naskórka przez podgrzanie i odpreparowanie warstw naskórka. Wymaga kilkudniowej rekonwalescencji.
Chirurgiczne wycięcie rozstępów